Urządzenia wspomagające towarzyszą nam od dłuższego czasu. Pomimo, że na co dzień tego nie zauważamy, one nieustannie ewoluują, aby dawać nam jeszcze więcej możliwości. Pomagają one ludziom, poprzez wspieranie różnych czynności dnia codziennego, niezależnie od miejsca czy sytuacji – czy to w pracy zawodowej, czy po prostu w wolnym czasie. Panująca od roku pandemia Covid-19 wymogła na firmach technologicznych wzmożony rozwój i konkurencję, czego wynikiem są innowacyjne projekty. I dzisiaj o jednym z takich projektów chciałabym Wam trochę opowiedzieć ;). Zapraszam do lektury
Skoro wiemy, że nowoczesne rozwiązania są po to, by ułatwić nam wszystkim komfort życia, to i osobom z różnymi niepełnosprawnościami stwarza to wiele nowych możliwości. Wiemy też, że każdy rodzaj niepełnosprawności ma swoją specyfikę i ograniczenia. Dlatego różne rozwiązania cyfrowe, inteligentne przedmioty, są skonstruowane z myślą o tym by ułatwić im codzienne funkcjonowanie. I tak na przykład osoby niewidome korzystają z urządzeń, które wspierają ich komunikację z otoczeniem. Są to różnego typu, syntezatory mowy, które umożliwiają odczyt tekstu w postaci cyfrowej, czy na przykład różne przedmioty codziennego użytku jak telefon czy zegarek, które posiadają funkcję głosową, kubek, który zaczyna piszczeć, gdy znajdzie się w nim odpowiedni poziom wody, a nawet urządzenie, które powie danej osobie, jaki kolor ma przedmiot, który dotyka.
Szperając ostatnio po Internecie trafiłam na ciekawy artykuł, na temat zaprojektowanej przez firmę Google i Levi’s inteligentnej kurtki. Bardzo mnie to zainteresowało, bo sama często poszukuję różnych, nowych, wygodnych rozwiązań, które ułatwią mi codzienne działania. Tym bardziej, że wszyscy mamy na co dzień styczność z nowymi technologiami i jakby nie było nie wyobrażamy sobie w dzisiejszym świecie życia bez nich. Podczas premiery tego rozwiązania zaprezentowano także krótki materiał filmowy, pozwalający zrozumieć cel powstania tej kurtki.
Kurtka, o której wspomniałam jest opracowana według nowoczesnej technologii zwanej „Jacquard„. Dzięki temu osoby na przykład poruszające się na wózku mogą włączyć nawigację głosową zaledwie dotykając rękaw podczas poruszania się w przestrzeni, albo włączyć sobie ulubioną playlistę ;). Dodatkowo kurtka może informować nas o pogodzie, korkach i wszystkich możliwościach, jakie oferuje Google Assistance, będący łącznikiem kurtki z chmurą obliczeniową.
Co ciekawe nowoczesna platforma „Jacquard” sprawnie działa w połączeniu z urządzeniami z systemem Android lub iOS, więc użytkownicy mogą ją bez problemu zainstalować na swoich telefonach, co pozwala zwiększyć zakres ofertowanych możliwości.
W Polsce Jacquard jeszcze dostępny nie jest, ale mam nadzieję, że to tylko kwestia czasu. Na razie można ją kupić w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech oraz Niemczech. Cena też jest odrobinę wysoka, gdyż kurtka ta kosztuje od 800 złotych w górę.
Uważam, że technologie wearable są mega pomocne każdemu człowiekowi, a w przypadku OzN czasem potrafią zdziałać cuda. Dzięki nim można odebrać telefon przez naciśnięcie na zegarek, a nie szukać go w torbie czy plecaku. Dodatkowo urządzenia tego typu bardzo często monitorują nasz bieżący stan zdrowia i w sytuacji alarmowej uratować nam życie, jak na przykład automatyczne wykrywanie upadku i wezwanie pogotowia ratunkowego, dostępne w Apple Watch.
A co Wy o tym myślicie? Byłoby to dla Was pomocne? Jakie inne rozwiązania technologiczne jeszcze znacie? Ciekawa jestem Waszej opinii. 😉