Niepełnosprawność jak wiecie ma różne przyczyny… Często jest ona wrodzona na skutek różnych nieprawidłowości już w trakcie rozwoju płodu. W moim przypadku tak właśnie było. Urodziłam się z wadą rozwojową, która spowodowała nieprawidłowy rozwój kanału kręgowego na skutek czego powstała tzw. przepuklina oponowo rdzeniowa.
Bardziej po „medycznemu” wygląda to tak, że:
Kręgosłup dzieli się na odcinki: szyjny, piersiowy, lędźwiowy i krzyżowy. Każdy z tych odcinków tworzą połączone ze sobą kręgi o specyficznej budowie. A każdy z tych kręgów zbudowany jest z części przedniej: trzonu oraz z tylnej – łuku. Obie te części tworzą otwór kręgowy. Obrazując przypomina to jakby obręcz, koła, które nałożone jedno na drugie tworzą kanał kręgowy, w którym znajduje się rdzeń kręgowy i jego opony.
Natomiast w rozszczepie kręgosłupa część kręgów nie posiada prawidłowej budowy, przez co dochodzi do przedostawania się rdzenia kręgowego poza kanał, a w efekcie do powstania tzw. przepukliny opon rdzeniowych lub przepukliny oponowo rdzeniowej.
Od tego, w którym odcinku kręgosłupa doszło do rozszczepu, zależy stopień zaawansowania choroby. Jednak nie ma dwóch takich samych przypadków, ponieważ skutki rozwoju schorzenia mogą być u każdej osoby bardzo różne. Ta choroba dotyczy wielu układów (nerwowego, moczowego, pokarmowego, ruchu, zaburzenia czucia skórnego, zaburzenia krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego). Jednak głównym skutkiem jest to, że dochodzi do zaburzenia przewodnictwa bodźców nerwowych i wtedy mózg traci połączenie nerwowe z różnymi częściami ciała. Zupełnie jakby odcięło prąd. Dlatego bardzo często nie czujemy bólu, ale jeśli uszkodzenie nie jest zbyt wysokie jest szansa zachowania częściowego czucia. Podobnie jest z mięśniami. Pozbawione unerwienia zanikają, nie mają siły pracować i wtedy nasze mięśnie stają się wiotkie. W zależności od stopnia ciężkości choroby inne narządy też mogą działać nieprawidłowo.
Rozszczep kręgosłupa leczy się po urodzeniu dziecka operacyjnie, zamykając ujście rdzenia i skóry na plecach.
W wielu przypadkach dochodzi również do nieprawidłowego krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego, które w efekcie prowadzi do wodogłowia. Jest ono leczone operacyjnie i zakładana jest tzw. zastawka komorowo-otrzewnowa, która pozwala na prawidłowy przepływ tego płynu w kanale kręgowym.
Osoby z tą chorobą muszą być pod stałą opieką wielu specjalistów, ponieważ tak jak już wcześniej wspomniałam w zależności od stopnia schorzenia – dochodzi do uszkodzenia wielu narządów i części ciała. Dlatego wymagana jest opieka neurochirurga, urologa, nefrologa, ortopedy, czy rehabilitanta.
Bardzo ważna jest tutaj ciągła rehabilitacja, która będzie zapobiegać pogorszeniu się stanu zdrowia. To co wypracujemy zaprocentuje potem na przyszłość dlatego istotne jest dbanie o naszą kondycję fizyczną. To właściwie tyle co chciałam Wam przekazać odnośnie specyfiki tej choroby, a teraz kilka dobrych rad… ?
Co jest ważne?
- Z tą chorobą da się normalnie żyć ?
- Trzeba pamiętać o rehabilitacji w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia.
- Bardzo ważne jest dbanie o właściwy stan naszego układu moczowego, ponieważ ze względu na brak unerwienia może dochodzić do wielu infekcji bakteryjnych (dobranie odpowiednich leków, zaopatrzenia urologicznego, higiena osobista).
- Nawodnienie organizmu (zalecane pić ok 2 l płynów dziennie).
- Wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie i rozciągających.
- Dbanie o prawidłową dietę bogatą w witaminy i dużo błonnika.
- Regularnie kontrolować swój stan zdrowia robiąc potrzebne badania.
- Dobór właściwego zaopatrzenia ortopedycznego tj. wózek czy inne pomoce do prawidłowego funkcjonowanie (o tym będzie szerzej w osobnym wpisie).
Na koniec moja rada – jeśli będziesz starał/a się przestrzegać powyższych zasad to możesz cieszyć się szczęśliwym życiem jak inni ludzie. Pamiętaj, że możesz wyrobić w sobie z czasem pewne nawyki, których potem nie będziesz zauważać, ale będą one miały wpływ na Twoje dalsze życie. Im więcej samodzielnie sobie wypracujesz tym większa szansa, że uwolnisz się od własnych ograniczeń, bo będziesz już wiedzieć jak z nimi postępować i nie będzie to przeszkodą, żeby układać sobie własne życie i spełniać marzenia. Oczywiście mam świadomość, że nie każdy jest w stanie osiągnąć tyle samo, ale jeśli Twój stan na to pozwala to walcz o to, by był coraz lepszy, aż do tego stopnia, że nie będzie on dla Ciebie barierą.
Jeśli tego bloga odwiedzają osoby z podobnym problemem jak mój, to zapraszam do komentowania – może macie coś do dodania od siebie… ? Z chęcią dowiem się czegoś nowego na ten temat ?
Całkowita prawda to od nas ludzi z rk zależy na ile potrafimy normalnie żyć